Jämför bolån

Att jämföra bolån och boräntor på egen hand kan vara tidskrävande. Nedan listar vi några punkter som man bör ha i åtanke när man jämför bolån.

Kringtjänsterna kring bolånet

Beroende på ditt val av bank är det alltid bra att undersöka deras specifika tjänster. Exempelvis hur internetbanken fungerar, om de hanterar kontanter, sparande etc.

Alla banker hanterar inte alltid alla former av tjänster, utan endast specifika (såsom bolån). Vår samarbetspartner SBAB hanterar exempelvis ditt bolån medan dina övriga tjänster (såsom lönekonto) finns kvar hos din vanliga bank.

Amorteringskrav

Det finns minimumregler från Svenska Bankföreningen gällande när man måste amortera samt hur mycket. Den 1 mars 2018 skärps amorteringskraven för bolån. Det nya amorteringskravet innebär att vid låntagande för finansiering av en ny bostad, ska banken ta hänsyn till om du lånar mer än 50 procent av bostadens värde. Om så är fallet måste du amortera.

Bankerna måste även ta hänsyn till hur mycket du lånar i förhållande till din bruttoinkomst enligt det skärpta amorteringskravet. Om ditt lån överskrider 4,5 gånger din årsinkomst (innan skatt) måste du amortera. Den skärpta amorteringen utgör 1 procentenhet ytterligare utöver tidigare krav och gäller endast för bolån som tas efter den 1 mars 2018.

Boräntor

Det som brukar avgöra när man jämför bolån är boräntor.
Bankerna ändrar kontinuerligt sina boräntor. Detta gäller inte bara 3 månaders-räntor utan även de bundna räntorna (upp till 10 år). Att hålla reda på ändringarna kan vara tidskrävande. Därför gör vi det jobbet och jämför åt dig.

I tabellen nedan har vi sammanställt bankernas listräntor, allt från 3 månader upp till 10 års ränta. Det är sällan man har listränta på sitt bolån (3-månadersränta). Boräntan sätts individuellt.  Vi förmedlar alltid en boränta lägre än listränta.

Blått betyder att det är den lägsta räntan i sin bindningstid och orange är den högsta.

Listräntor.
Snitträntor
Bank3 mån1 år2 år3 år4 år5 år6 år7 år8 år9 år10 år
Danske BankDanske1.60%1.85%1.49%1.85%-2.25%----3.20%
HandelsbankenSHB2.05%2.05%2.05%2.01%-2.30%--3.06%-3.30%
ICA BankenICA1.59%1.59%1.69%1.89%2.11%2.36%-2.80%--3.29%
Ikano BankIKANO1.69%1.69%1.49%1.89%2.11%2.36%-2.80%--3.29%
LandshypotekL.Hyp2.02%2.04%2.04%1.99%2.20%2.45%--3.40%-3.75%
LänsförsäkringarLF1.97%2.01%2.03%1.96%2.28%2.34%-2.88%--3.25%
NordeaNordea1.99%2.02%2.03%2.04%2.21%2.31%--3.35%--
SBABSBAB1.59%1.59%1.74%1.99%2.21%2.46%-2.90%--3.39%
SEBSEB2.00%2.02%2.06%2.00%-2.40%-2.80%--3.20%
SkandiabankenSkandia-1.57%1.59%1.60%-2.00%-----
SwedbankSwedb.2.05%2.05%2.05%2.10%2.30%2.45%2.75%2.87%3.11%3.21%3.33%
ÅlandsbankenÅBS2.00%2.05%2.05%2.05%2.35%2.50%----3.50%
Uppdaterad: 2018-03-19 18:00:11
Bank3 mån1 år2 år3 år4 år5 år6 år7 år8 år9 år10 år
Danske BankDanske1.58%1.75%1.75%1.75%-2.25%----3.20%
HandelsbankenSHB1.65%1.63%1.62%1.61%-2.07%--2.91%-3.29%
ICA BankenICA1.49%1.43%1.50%1.73%1.91%2.19%-----
Ikano BankIKANO1.53%1.56%1.59%1.83%2.06%2.06%----3.29%
LandshypotekL.Hyp2.02%2.04%2.04%1.99%2.20%2.45%--3.40%-3.75%
LänsförsäkringarLF1.62%1.64%1.54%1.72%1.92%2.08%-2.54%--2.90%
NordeaNordea1.69%1.66%1.70%1.65%2.01%2.15%--3.46%--
SBABSBAB1.44%1.43%1.49%1.74%1.94%2.25%-2.54%--2.99%
SEBSEB1.58%1.53%1.56%1.53%-1.92%2.33%---3.04%
SkandiabankenSkandia1.53%1.58%1.56%1.61%-1.98%-----
SwedbankSwedb.1.57%1.68%1.67%1.59%1.95%1.98%2.37%2.43%2.76%-2.89%
ÅlandsbankenÅBS1.29%----------
Uppdaterad: 2018-03-19 18:00:11

 

Vill du ha hjälp att förhandla din boränta? Ring oss eller fyll i formuläret nedan.

 

Ordlista boränta & bolån

Vill du veta mer om begreppen inom bolån?
Läs mer här

Vill du jobba med oss?
Läs mer här

Lånbyte i media

Lånbyte har bla medverkat i SVT, SvD, Dagens Industri, SvD Näringsliv och Tv4.

Läs mer här

Kundtjänst

Telefon: 08 - 12 13 77 00
Mån - tors: 09.00 - 18.00
Fredagar: 09.00 - 16.00
E-post: kundtjanst@lanbyte.se
Frågor och Svar
Villkor

Lånbyte är ett Bostadskreditinstitut som står under tillsyn av Finansinspektionen och bedriver tillståndspliktig verksamhet.

Föregående månads snittränta (3-mån), kreditgivarens eventuella avgifter kan tillkomma

Lånbyte i samarbete med:
vi i villa
DN.se
Sydsvenskan
Expressen
Lånbyte omnämnd i:
DN
Expressen