Jämför bolån och bolåneräntor

Att jämföra bolån på egen hand kan vara tidskrävande. Nedan listar vi några punkter som man bör ha i åtanke när man jämför bolån.

Kringtjänsterna kring bolånet

Beroende på vad du vill ha för bank så kan det vara bra att undersöka hur internetbanken fungerar, om banken hanterar kontanter, sparande och bankkontorens öppettider.

Amorteringskrav

Det finns minimumreglerna från Svenska Bankförening för när man måste amortera och hur mycket. Läs mer här om nya amorteringskraven.

Amorteringskrav är inviduellt anpassade så det kan skilja mellan banker hur mycket banken vill att du ska amortera.

Bolåneräntor

Det som brukar avgöra när man jämför bolån är bolåner

Bankerna ändrar kontinuerligt sina bolåneräntor. Bankerna ändrar inte bara sina 3 månadersräntor utan även de bundna räntorna (upp till 10 år). Att hålla reda på ändringarna kan vara tidskrävande. Därför förhandlar vi och jämför olika bolån åt dig. I tabellen nedan har vi sammanställt bankernas listräntor, allt från 3 månader upp till 10 års ränta. Det är sällan man har listränta på sitt bolån (3-månadersränta). Boräntan sätts individuellt.  Vi förhandlar alltid så man får lägre boränta än listränta.

Blått betyder att det är den lägsta räntan i sin bindningstid och orange är den högsta.

Listräntor.
Snitträntor
Bank3 mån1 år2 år3 år4 år5 år6 år7 år8 år10 år
Danske BankDanske1.60%1.85%1.85%1.85%-2.25%---3.20%
HandelsbankenSHB2.05%2.05%2.05%2.01%-2.30%--3.06%3.30%
ICA BankenICA1.59%1.59%1.69%1.89%2.11%2.36%-2.80%-3.29%
Ikano BankIKANO1.69%1.69%1.49%1.89%2.11%2.36%-2.80%-3.29%
LandshypotekL.Hyp2.02%2.04%2.04%1.99%2.20%2.45%--3.40%3.75%
LänsförsäkringarLF1.97%2.01%2.03%1.96%2.28%2.34%-2.88%-3.25%
NordeaNordea2.05%2.02%2.05%2.04%2.31%2.36%--3.40%-
SBABSBAB1.59%1.59%1.69%1.89%2.11%2.36%-2.80%-3.29%
SEBSEB2.00%2.02%2.06%2.00%-2.40%-2.80%-3.20%
SkandiabankenSkandia-1.60%1.58%1.63%-2.02%----
SwedbankSwedb.2.05%2.05%2.05%2.04%2.30%2.30%2.83%---
ÅlandsbankenÅBS2.00%2.05%2.05%2.05%2.35%2.50%---3.50%
Uppdaterad: 2017-07-28 16:00:16
Bank3 mån1 år2 år3 år4 år5 år6 år7 år8 år9 år10 år
Danske BankDanske1.58%1.75%1.75%1.75%-2.25%----3.20%
HandelsbankenSHB1.65%1.63%1.62%1.61%-2.07%--2.91%-3.29%
ICA BankenICA1.49%1.43%1.50%1.73%1.91%2.19%-----
Ikano BankIKANO1.53%1.56%1.59%1.83%2.06%2.06%----3.29%
LandshypotekL.Hyp2.02%2.04%2.04%1.99%2.20%2.45%--3.40%-3.75%
LänsförsäkringarLF1.62%1.64%1.54%1.72%1.92%2.08%-2.54%--2.90%
NordeaNordea1.69%1.66%1.70%1.65%2.01%2.15%--3.46%--
SBABSBAB1.44%1.43%1.49%1.74%1.94%2.25%-2.54%--2.99%
SEBSEB1.58%1.53%1.56%1.53%-1.92%2.33%---3.04%
SkandiabankenSkandia1.53%1.58%1.56%1.61%-1.98%-----
SwedbankSwedb.1.57%1.68%1.67%1.59%1.95%1.98%2.37%2.43%2.76%-2.89%
ÅlandsbankenÅBS1.29%----------
Uppdaterad: 2017-07-28 16:00:16

 

Vill du att vi ska förhandla din bolåneränta? Ring oss eller fylla i formuläret nedan.

 

Ordlista boränta & bolån

Vill du veta mer om begreppen inom bolån?
Läs mer här

Vill du jobba med oss?
Läs mer här

Lånbyte i media

Lånbyte har bla medverkat i SvD, Dagens Industri, SvD Näringsliv och Dagens Industris lunchnyheter.

Läs mer här

Kundtjänst

Telefon: 08 - 12 13 77 00
Mån - tors: 09.00 - 18.00
Fredagar: 09.00 - 16.00
E-post: kundtjanst@lanbyte.se
Frågor och Svar
Villkor

Lånbyte är ett Konsumentkreditinstitut som står under tillsyn av Finansinspektionen och bedriver tillståndspliktig verksamhet.

Lånbyte i samarbete med:
vi i villa
DN.se
Sydsvenskan
Expressen
Lånbyte omnämnd i:
DN
Expressen